Strona główna/Aktualności/MPGK Katowice wywiozło 85 ton śniegu - podsumowanie (..)

MPGK Katowice wywiozło 85 ton śniegu - podsumowanie sezonu zimowego

9 Maja 2022

85 ton śniegu, ponad 200 tys. przejechanych kilometrów, 6 tys. ton soli, ponad 100 pracowników - tak w skrócie wyglądało zimowe oczyszczanie miasta w sezonie 2021/22, którym zajmowało się MPGK w Katowicach.

Zima już za nami. Dni są coraz dłuższe, cieplejsze. Miasto odsłania swoje oblicze, które musi być schludne i czyste. Ogromną rolę w tym odgrywa MPGK Katowice, którego jednym z zadań jest oczyszczanie miasta. Szczególnie zimą jest ono trudniejsze do wykonania. MPGK właśnie podsumowało zakończony sezon. Zobaczmy, jak zima prezentowała się w tym roku w naszym mieście.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w okresie zimowym zajmuje się bieżącym utrzymaniem jezdni, parkingów i zatok przystankowych o powierzchni 4 838 463 m2. Do głównych zadań należy m.in. czyszczenie i odśnieżanie. Działania zimowe odbywały się między 1.11.2021 r. a 4.04.2022 r.

Zalegający śnieg

Jednym z ważniejszych działań podczas zimowego sprzątania jest odgarnięcie zalegającego na jezdni śniegu lub błota, które uniemożliwiają swobodne poruszanie się nie tylko pieszym, ale także kierowcom. Podczas prac wywieziono 85 ton śniegu i wykonano 1043 wyjazdy pługopiaskarek.

Podczas działań zimowych pojazdy zajmujące się oczyszczaniem ulic (czyli odgarnianiem śniegu, likwidacją śliskości, zamiataniem) przejechały łącznie 218 555 km i przepracowały 6 638 motogodzin. Na bieżąco posypywane były wiadukty, mosty oraz miejsca narażone na oblodzenia - m.in. trasy prowadzące przez lasy i przy zbiornikach wodnych. Na drogi do końca marca wysypano 5 891,98 ton soli drogowej i 97 ton piasku. Niespodziewany atak zimy w kwietniu sprawił, że do tej wartości trzeba było dodać jeszcze 186 ton soli drogowej, która została wykorzystana między 1 a 4 kwietnia. Łącznie w sezonie zimowym 2021/22 zużyto 6 077,98 ton soli drogowej. Przy temperaturze powyżej 0°C prowadzono działania związane z zamiataniem ulic. Do końca marca zebrano łącznie 1 683,81 ton drobnych śmieci ulicznych.

Kto i czym sprząta miasto

Do wykonania zadań zaangażowanych było: 21 posypywarek, 8 ciągników (w tym 4 dzierżawione), 5 samochodów ciężarowych do wywozu śniegu, 2 ładowarki do załadunku soli, 3 ładowarki do załadunku śniegu, 2 samochody patrolowe do kontroli stanu ulic, 2 samochody osobowo-dostawcze. Dodatkowo podwykonawca dysponował 10 pojazdami do odśnieżania.

W ramach oczyszczania miasta z zimowych zanieczyszczeń zatrudnionych było 107 pracowników MPGK Sp. z o.o. oraz 10 kierowców podwykonawcy. Dyspozytornia oraz wszystkie służby Spółki pracowały w tym czasie w systemie całodobowym, utrzymując stałą łączność z kierowcami, służbami miejskimi i policją.

- Zima sprawia problemy nie tylko mieszkańcom podczas codziennego funkcjonowania. Utrzymywanie czystości w mieście i zapewnianie, aby wszystkie miejsca były przejezdne, jest zadaniem w tym okresie trudniejszym niż zazwyczaj. Podsumowanie sezonu pozwala spojrzeć na sytuację z perspektywy i docenić włożony w to działanie wysiłek pracowników służb miejskich - podsumowuje Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK Katowice.

do góry
e-faktury Otwarcie GPZO przy ul. Bankowej 10 i Zaopusta 70